Yeme ve İçmede Sıralamanın Önemi

Yeme ve İçmede Sıralamanın ÖnemiYeme ve İçmede Sıralamanın Önemi

Et, yumurta, peynir gibi proteinli yiyecekler midede hazmı uzun süren besinlerdir. Tatlılar ve meyveler midede fazla kalmadan bağırsağa geçerek birinci hazmını burada tamamlar. Su ise midede vücut ısısına ulaştıktan sonra, doğrudan bağırsağa geçer. Demek ki, önce su içmeli, sonra birlikte yememek şartıyla meyve veya tatlı, sonra salata ve yemek yenmelidir. İki çeşit yemek yeniyorsa hafif ve sulu olanı ağır ve kuru olandan önce yemek tercih edilir. Önce yemek, sonra meyve veya tatlı yenirse, meyve veya tatlı hazmını tamamlamak için bağırsağa geçemez, midede mayalanır veya çürür ve gaz oluşturur.

İbn-i Sina sabah ekmek yiyenlere, eti akşam yemeyi tavsiye ederdi. Ek­mek ve et arasındaki vakit dilimi bu kadar uzun olmalıdır. Etle birlikte mut­laka ekmek yenecekse, önce ekmeği et suyuna batırarak yemeli sonra et ye­melidir.
Yemekten sonra su içince, aynı şekilde su bağırsağa geçemez, midenin genişlemesine, mide asidinin seyrelip zayıflamasına, hazmın uzamasına, zorlaşmasına ve bozulmasına sebep olur. Yemek arasında su içmek de doğ­ru değildir çünkü yemekte su içen, yemeği iyi çiğneyemez. Gerektiği ka­dar çiğnenmemiş yemek mideye, bağırsaklara ve dalağa ağır zarar verir.

Yemekten 1,5-3 saat sonra su içmek daha uygundur. Zaten 1,5-3 saat sonra midenin hazmı sona yaklaşınca, yani yemek ikinci hazma hazır hale gelince insanın su istemesi normaldir, su içmek için doğru zaman dilimi de budur. Ancak ye­mek kuru ise o zaman çiğnenip yutulan her lokmadan sonra bir yudum su içmekte zarar yoktur. İsteyenler yemekten sonra birkaç yudum su içebilir­ler.