Gastrit İçin Alternatif Tıpta Çözümler

Gastrit pek çok kişinin muzdarip olduğu hastalıklardan biridir. Günlük hayatı olumsuz yönde etkileyen gastritten kurtulmak için doktorunuzun verdiği ilaçlarla birlikte alternatif tıptaki bazı tedavi yöntemlerinin de kullanarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Gastrit hastalığında ne yemeli diye merak ediyorsanız gastrit için şifalı bitkiler kullanarak da çözüme ulaşmak mümkündür. Ancak alternatif tıp adına yararlandığınız bu ürünleri doktorunuza sormayı ihmal etmeyin. Zencefil, fesleğen, elma sirkesi, şeytantersi, tuz, nane, papatya, kimyon, muz, koyu yapraklı yeşil sebzeler, meyan kökü, flavonoid içeren yiyecekler gibi birçok besin tedavi sürecinde size yardımcı olur.

Yapmanız gereken ilk şey kendinizi öğünlerin arasında su içmeye alıştırmaktır. Özellikle ılık bir bardak suya iki çorba kaşığı bal katarsanız sizin için çok faydalı olabilir. Bu karışımı her gün içmenizi öneririz.

Bir diğer çözüm sabahları sütünüze bir çorba kaşığı ılık zeytinyağı katmanız. Biliyoruz, sütün tadı biraz bozulacak. Ama zeytinyağı ilave etmek, gastritin sinir bozucu belirtilerini gidermek için birebirdir!

Kronik gastriti kontrol altında tutabilmeniz için bir diğer önerimiz de bir tavada yarım çorba kaşığı yeşil kakule tohumu, rezene ve tarçını otuz saniye kızartmanız.

Gastrit İçin Alternatif Tıpta Çözümler

ZENCEFİL: 
Zencefil etkin anti enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri yardımıyla gastrit tedavisinde kullanılabilir. 
 
1 bardak suya doğranmış zencefil kökleri ekleyin ve 10 dakika kaynattıktan sonra soğumaya bırakın. Daha sonra bir şeker kaşığı bal karıştırarak günde 2 veya 3 kere için. Zencefil bal karışımı gastrite iyi gelecektir. 

YOĞURT: 
Gastrit ağrılarını hafifletmede önemli rol oynar. Yoğurtta bulunan probiyotikler gastrite neden olan bakterilerden mide astarının korunmasına yardımcı olur. 
 Bal veya muzu karıştırarak günde 2-3 kase yoğurt yemek gastritin neden olduğu ağrıları hafifletmeye faydalı olabilir. 

PAPATYA: 
Ani ağrılara karşı rahatlama sağlayarak, bağırsak duvarlarını yatıştırıp, gazı ortadan kaldırır. Ayrıca, mide iltihabı ve mide ülseri riskini azaltabilir. 
 1 fincan suya 1 veya 2 kaşık kurutulmuş papatya ekleyin. 5-10 dakika kaynatın, soğuduktan sonra için. 1 hafta boyunca buna devam edin. 

NANE: 
Nanenin yatıştırıcı özellikleri mide zarı iltihabının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, bulantı, hazımsızlık ve mide ekşimesinin azalmasını sağlar. 
 Salatalarda nane yaprakları kullanmak, nane çiğnemek gastrit tedavisine katkıda bulunabilir. 

ÇİLEK:
Çileğin içerdiği antioksidan özelliği ve fenolik bileşiklerin yüksekliği gastriti iyileşmeye yardımcı olabilir. Çilek ayrıca mide astarı inflamasyonu başlamasını önlemeye yardımcı olabilir. 
 1 bardak suya bir çorba kaşığı çilek yaprağı karıştırın, 5 dakika kaynadıktan sonra soğutun ve günde 2-3 kere için. Gastrite iyi gelecektir. Gastrit sempromları geçene kadar tedaviye devam edin..