Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Yiyecekler

Bağışıklık Sistemimizi Güçlendiren YiyeceklerBağışıklık Sistemimizi Güçlendiren Yiyecekler

Çevremizdeki insanlarla iletişim ve  etkileşimimiz neticesinde pek çok virüslerden, bakterilerden ve bulaşıcı hastalıklardan, korunma yeteneğimiz büyük ölçüde bağışıklık sistemimizin sağlıklı işleyişiyle alakalıdır. bağışıklı sistemimiz ne kadar güçlüyse bu virüslere karşı da ve bakterilerden kaynaklanan bulaşıcı hastalıklara karşı da bir o kadar dirençli oluyoruz. Bu nedenle bağışıklık sistemimizin güçlü olması oldukça önemli.

Özellikle bu tür hastalıklara karşı doktor kontrolü olmadan rastgele kullanılan antibiyotikler de bir o kadar da bağışıklığımızı zayıflatma hatta hastalığın iyileşme sürecini de uzatmaktadır.

Bağışıklık sistemimizin güçlü olması sadece bulaşıcı hastalıklara karşı değil, kanser gibi ilerleyici hastalıkların gelişiminin engellenmesi, kanserli hücrelerin yok edilmesi açısından da oldukça önemlidir.

Yetersiz beslenme nedeniyle zayıflayan bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara açık hale getirir ve yaralar daha geç iyileşir.

Aşağıdaki listede vücudun hastalıklara karşı direncini arttıran, vitamin ve mineral bakımından zengin, uzmanlar tarafından sık sık önerilen bazı gıdaları bulabilirsiniz. Ancak bu listede yer alan bazı gıdalar herkes için uygun olmayabilir. Bu nedenle sizin sağlık koşullarınıza en uygun beslenme listesi için bir uzmana danışabilirsiniz.

Sarımsak
Soğan
Domates
Havuç
Brokoli
Kırmızıbiber
Kabak
Portakal
Greyfurt
Limon
Mantar
Yoğurt
Zencefil
Bal
Kekik
Adaçayı
Biberiye
Maydanoz
Karnabahar
Mercimek
Hindi eti
Balık
Fasulye
Kırmızı et
Peynir
Ay çekirdeği
Badem
Kaju
Yumurta
Zerdeçal
Yeşil çay
İstiridye
Sonuç olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilen yiyeceklerle sağlıklı beslenme için yapılması gerekenler aşağı yukarı aynı.

Eğer bağışıklık sistemini etkileyen bir rahatsızlığınız bulunmuyorsa, sadece beslenmenizi düzenleyerek hastalıklara yakalanma riskini önemli oranda azaltabilirsiniz.