İnsülin Direncini Kırmanın Yolları

İnsülin Direncini Kırmanın Yollarıİnsülin Direncini Kırmanın Yolları

Başta obezite olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkaran gizli bir hastalık olan İnsülin direncinizi egzersiz ve doğru beslenme ile kırabilirsiniz.

İnsülin direnci olan hastaların pek çoğu kilo bakımından muzdaripler. Bu kişiler kilo vermede zorlanırlar. Eğer sizde kilo vermede zorlanıyorsanız ve erken acıkıp kolayca doymuyorsanız  mutlaka uzman bir hekime gidip inüsilin direncine sahip olup olmadığınızı öğrenin.

Şayet insülin direnciniz varsa mutlaka egzersiz yapmalısınız. Bu sebeple en büyük glikoz alıcısı olan kaslardaki insülin direnci 20 çok zorlamadan her gün yapacağınız 20 dakikalık egzersiz ile kırabilirsiniz. Temiz havada yapacağınız tempolu bir yürüyüş de insülin direncinizi oldukça kırar. Bu sebeple egzersiz ve yürüyüş oldukça önemli. Bunu yapmadığınız taktirde diğer yapacağınız önlemler fazla fayda sağlayamaz.

 

Düzenli ve günlük egzersizin yanında; sebze, meyve, tam tahıllar, kuru baklagiller, düşük yağlı sütler ve süt ürünlerini kapsayacak şekilde dengeli beslenin. Kısa süreli diyetler; sadece protein içeren diyetler ya da her hangi bir besin gurubunu kapsayan ancak diğer grupları kapsamayan tek kaynaklı rejimler insülin direncini kırma  açısından doğru değildir. Metabolizmayı uyarmak için ara öğünler ihmal edilmemelidir. 

İnsülin direnciniz varsa tam tahıllı ürünleri mutlaka beslenmenize dahil edin. Özellikle  sebzeleri tercih edin İnsülin direnci olan hastaların; kan şekerini yükseltmeyen düşük glisemik indeksli, posa ve diğer besin öğeleri yönünden de zengin besinleri tercih etmesi gerekmektedir. Patates, havuç, mısır haricinde tüm sebzeler ile birlikte; Barbunya, nohut, kuru fasulye, mercimek gibi baklagiller Kepek ihtiva eden esmer ekmekler, elma ve portakal diyet menüsünde yer almalıdır.

Alah hayırlı şifalar versin