Hayvanların Büyümesi İçin Gerekenler

Doğada yaşayan canlıların doğması, büyümesi, gelişmesi, üremesi (çoğalması) ve ölmesini içine alan süreye hayat döngüsü denir. Hayat döngüsü üreme olayı ile başlar. 

Doğada yaşayan hayvanlar üreme, çoğalma ve beslenme şekli, gelişim özellikleri ve yavru bakımı açısından birbirinden farklılık gösterirler. Bu sebeple hayvan türlerinin hayat döngüleri birbirinden farklıdır.

Bazı hayvanların üreme ve büyüme  şekilleri aşağıda gruplandırılmıştır.

Hayvanların Büyümesi İçin Gerekenler

Memeliler :   : Koyun, keçi, inek, at, eşek, aslan, kaplan, köpek, kedi, kurt, balina, yunus, köpek balığı, fok.. gibi hayvanlar memeli hayvanlardır. Memelilerde iç döllenme, iç gelişme görülür. Yani doğurarak çoğalırlar. Memeli hayvanlar doğan yavrularına bir süre bakarlar, yiyecek ve korunma gibi ihtiyaçlarını karşılarlar.

Kuşlar : Kuşlarda iç döllenme, dış gelişme görülür. Yumurta ile çoğalırlar.Yavrularına bakarlar.

Sürüngenler : Kertenkele, yılan, kaplumbağa, timsah sürüngenlere örnektir. Sürüngenlerde iç döllenme, dış gelişme görülür. Yumurta ile çoğalırlar.Yavrularına bakmazlar.

Kurbağalar : Kurbağalarda,dış döllenme, dış gelişme görülür. Yumurta ile çoğalırlar. Yavru bakımı yoktur.  Kurbağalar başkalaşım geçiren canlılardır.

Balıklar : Balıklarda dış döllenme, dış gelişme görülür. Yumurta ile çoğalırlar. Yavru bakımı yoktur.  

Böcekler: Arı, karasinek, sivrisinek, bit, kene, çekirge, hamam böceği, kelebek gibi canlılardır. Böceklerde  iç döllenme, dış gelişme görülür. Yumurta ile çoğalırlar ve başkalaşım geçirirler.