D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?


1. Sık sık hastalanma ve enfeksiyon kapma

Pek çok enfeksiyonu henüz gelişme aşamasındayken engelleyen D vitamininin faydalarından biri de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmesidir. Bu nedenle D vitamini eksikliği durumunda hastalıklara ve enfeksiyonlara açık hale gelirsiniz, daha sık hastalanırsınız.

2. Sürekli yorgun hissetme

Yorgunluğun birçok sebebinden biri de D vitamini eksikliğidir.

3. Kemik ve sırt ağrıları

Yapılan araştırmalarda D vitamini eksikliği olan insanlarda olmayanlara göre 2 kat fazla sırt ve bel ağrısı yaşadıkları görülmüştür. Kemik sağlığı için oldukça önemli minerallerden olan Kalsiyumun emilimini sağlayan da D vitaminidir. Bu yüzden D vitamini, kalsiyumun emilimini de etkilediği için kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.


4. Depresyon

Özellikle kış aylarında birçok kişide içe kapanma ve mutsuzluk hissi oluşur. Bunun sebebi kış mevsiminde daha az güneş ışığına maruz kalmamız. Yapılan araştırmalarda depresyon teşhisi konulanların yüzde 14’ünde D vitamini eksikliği olduğu tespit edilmiştir.

5. Yaraların zor iyileşmesi

Yapılan araştırmalarda D vitamininin yaraların iyileşmesinde ve hücre yenilenmesinde önemli bir rol oynayan bileşimlerin üretimini arttırdığı kanıtlanmıştır.

6. Kemik erimesi

Kemiklerde D vitamini eksikliğine bağlı kalsiyum kaybı ve kemik mineralizasyonu bozukluğu yaşanır. Kemik oluşumunun kemik kaybından az olmasıyla özellikle ileri yaşlarda ve kadınlarda çok görülen kemik erimesi hastalığını tetikler

7. Saç dökülmesi (kelleşme)

Saç dökülmesinin birçok sebebi olabileceği gibi şiddetli görülen saç dökülmesi sebeplerinden biri de D vitamini eksikliğidir. D vitamini saç gövdesindeki hücreleri aktive eder. Doğal olarak hücreler ne kadar sağlıklı olursa dökülme de o kadar az olur. Bu yüzden D vitamini eksikliği saç dökülmesini tetikler.

8. Kas ağrıları

Çocuklarda ve erişkinlerde yaşanan kas ağrılarının potansiyel nedenlerinden birinin de D vitamini olduğu yapılan araştırmalarda görülmüştür. Ayrıca şiddetli kas ağrısı bulunan kişilerin yeterli dozda D vitamini aldığında ağrıların azaldığı görülmüştür.

9. Aşırı terleme

D vitamini eksikliğinin en büyük belirtilerinden biri de özellikle başta ve ensede yaşanan aşırı terlemedir.

10. Bağırsak problemleri

D vitamini sindirim sisteminin sağlıklı işleyişinde önemli bir rol oynar. Bu yüzden özellikle bağırsaklarda yaşanan iltihap içeren hastalıklar genellikle D vitamini eksikliği yaşayan kişilerde görülür.

11. Unutkanlık

Beynin genç ve dinç kalmasını sağlayan D vitamini eksikliğinde unutkanlık görülebilir.