TEOG Sisteminin Yerine Gelecek Uygulama

TEOG Sisteminin Yerine Gelecek Uygulama

TEOG sınavının kalkmasının gündeme gelmesiyle berabere merak edilen konu Orta öğretime nasıl geçiş yapılacağı konusu oldu. Son 15 yıl içerisinde  liselere geçiş sisteminde  5 kez değişiklik yapılmıştır. hepsinin de ortak özelliği sınava dayalı sistem olması.

Aslında son bir yıldır TEOG’da yapılması planlanan değişiklikler gündemde vardır fakat  sınav olmadan yapılacak bir değişikliğin henüz hazır olmadığı düşünüyordu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’u artık yanlış buluyorum, kaldırılması lazım” şeklindeki açıklamalarının ardından bakanlık yetkilileri harekete geçti.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre Erdoğan’ın açıklaması ile çalışmalar bu yönde sürdürülecek.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) yeni planladığı yeni sisteme göre, öğrenciler, liselere girişte herhangi bir sınava girmeyecek; 8 yılın başarı ortalaması ile performans notuna bakılacak.

TEOG Sisteminin Yerine Gelecek Sistem

İşte yeni sistemin ayrıntıları

Artık merkezi sınav olmayacak. Öğrencinin ilköğretimde geçirdiği 8 yılın başarı ortalaması ile bir performans notu elde edilecek. Yani öğrencinin başarısında okulda kendi öğretmenlerinin yaptığı sınavlar esas olarak değerlendirilecek. Öğrencilerin performans notlarına katıldıkları sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de etki edecek. İzledikleri tiyatro oyunları, opera, bale gibi aktiviteler, çaldıkları enstrumanlar, katıldıkları spor aktiviteleri, devam ettikleri sanat ve spor kursları da belli bir katsayı hesabına göre öğrencilere ek puan getirecek. 8 yıllık eğitimin sonunda ortaya çıkan puanlarla öğrenci, gitmek istediği liseye göre tercih yapacak. Liseler ise kendi puanlarını kendileri belirleyip ilan edecek.