Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Geliyor

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Affı Geliyor

Özel bir televizyon programında merak edilen soruları cevaplayan MEB Müsteşar Yusuf Tekin Farklı illerde görev yapan öğretmenlerin hizmet puanlarındaki farklılığa yönelik bir soru üzerine, Bakanlığın coğrafi bilgi sistemindeki bilgileri revize edecek bir çalışma yürüttüklerine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bütün okullarımızı, içinde bulunduğu sosyo kültürel şartlar, coğrafi koşullar, güvenlik koşulları, fiziki imkanlar üzerinden değerlendirip bir notlandırma sistemi yapacağız. Türkiye'deki 70 bine yakın kurumumuzun tamamı, 200'e yakın bir gösterge üzerinden notlandırılacak. Bu notlandırma konusunda her bir okulumuzun koşulu değerlendirilecek ve öğretmenlerimiz de bu anlamda bu okulun puanları üzerinden hesap edilen, ona endekslenen bir puanlama sistemine sahip olacak. Bu adaletsizlik de o şekilde giderilmiş olacak."

Bu bilgiler doğrultusunda  Müsteşar Yusuf Tekin'in açıklamalarında yer alan Bakanlıkça yapılan yeni çalışmalarda;
Coğrafi bilgi sistemindeki bilgilerin revize edilecek olması, Okulların, içinde bulunduğu sosyo kültürel şartlar, coğrafi koşullar, güvenlik koşulları, fiziki imkanların yeniden değerlendirilmesi, Buna göre okullarda yeni bir notlandırma sistemine geçilecek olması, Türkiye'deki 70 bine yakın okullun/kurumun tamamının, 200'e yakın bir gösterge üzerinden notlandırılacak olması,
MEB'in yeni bir zorunlu hizmet sistemine geçmek için hazırlık yaptığını göstermektedir.

Yeni bir zorunlu hizmet sistemi ise yeni bir yönetmelikle mümkündür. Yeni yönetmelik yayınlandığında ise eski sisteme bağlı olarak zorunlu hizmet görevini yapmakta olanlar bu görevlerinden muaf olacaklardır.