Dinimizde çalışmak ibadet midir

İslam'da çalışmak ibadet midir

Mü’mün bir insanın çalışmasının ibadet sayılması için dinin farz ve zorunlu kıldığı ibadetleri yerine getirmesi gerekir. Allah’ın emirlerini yerine getiren ve haramlarından kaçınan bir Müslümanın helalinden çalışması ve rızkını temin etmesi ibadet sayılmıştır.

Ben namaz kılmam ama bak çalışıyorum, bu da ibadettir demek yanlıştır. Namaz kılmayanın da çalışması ibadet olmaz.

İbadetler hele beş vakit namaza bir maya gibidir. Nasıl bir kaşık maya ile bir tencere sütü yoğurda dönüştürebiliyorsak, kılığıız namazda geriye kalan zamanlarımızı da iyi bir niyetle ibadete çevirebilir.Günde beş vakit namazlarını kılan ve Allah’ın farz kıldığı diğer ibadetleri yapan ve haramlardan kaçınan kişinin diğer mübah davranışları da güzel bir niyet ile ibadet sayılır. Hatta sünnete riayet eden bir kişi hayatın her safhasını güzel bir niyetle ibadete çevirebilir.

 

Dinimizde çalışmanın ibadet olduğu ile ilgili örnekler

Bir gün bir genç, sabah erkenden işine gidiyordu. Eshab-ı kiramdan bazıları, bunu uygun görmediler. Orada bulunan Peygamber efendimiz buyurdu ki:
Öyle söylemeyiniz! Eğer kimseye muhtaç olmamak, ana babasını ve aile efradını muhtaç etmemek için işine gidiyorsa, her adımı ibadettir. Eğer kazanacağı para ile öğünmek, keyf sürmek niyetinde ise, şeytanla beraberdir.[Taberani]

Kimseye muhtaç olmamak için çalışmak çok kıymetlidir. Peygamber efendimiz, Hazret-i Muaz ile müsafeha edince buyurdu ki:
- Ya Muaz, ellerin nasırlaşmış.
- Evet ya Resulallah, kazma elimde toprakla meşgul oluyor ve bu sayede çoluk çocuğumun nafakasını kazanıyorum.

Fahr-i kâinat efendimiz, Hazret-i Muaz’ı öpüp buyurdu ki:
- Bu eli Cehennem yakmaz. (Tibyan)

Görüldüğü gibi bir müminin  iyi niyetle çalışması ibadettir. Fakat kâfirin ve her haramı işleyen kimsenin çalışması ibadet olmaz. Namaza ne lüzum var, çalışmak da ibadettir demek çok yanlıştır.