Öfkeyi yenmenin yenmenin yolu, öfkeyi nasıl kontrol ederiz,

Dinimize göre öfke ve öfkeyi yenmenin yolu, öfkeyi kontrolde peygamberimizin tavsiyeleri

Kuran ahlakından uzak toplumlarda en yoğun yaşanan ve kabul gören özelliklerden birisi öfke ve gerilimdir. Olaylar karşısında öfkelenmek, sinirlenmek normal karşılanan tepkiler olarak görülür. Din ahlakının yaşanmadığı toplumlarda sık sık "üstüne gitme; şu an biraz sinirli; sinirlendi ne yapsın" gibi ifadeler kullanılır. İnsanların bazıları, günlük olaylar karşısında hemen öfkelenmeye, gerilmeye, sesini yükseltmeye, tartışmaya ve hatta kavga etmeye eğilimlidirler. Bu insanlar, trafikte uzun süre kaldıklarında, alışverişte aldığı ürün kusurlu çıktığında, iş yerinde yemeğe planladığı saatte çıkamayıp bir de üstüne birisi kendisinden bir iş istediğinde, eleştirildiğinde, hava sıcakken yürümek zorunda kaldığında, birisi yanlışlıkla bir eşyasına zarar verdiğinde, kısacası karşılaştıkları olayların büyük bir çoğunluğunda öfkelenirler. Bu gibi konuları hep olmaması gereken, günlük yaşamlarının işleyişini bozan olaylar olarak görürler. Sokakta veya bir otobüsün içinde bu tip insanların yüzlerindeki gerilim ve her an sanki kavgaya tutuşacakmış izlenimi veren yüz ifadesi dikkat çeker. Oysa kin ve öfke insanlara pek çok zararlar verir.

Bu zararlardan kurtulmak için Peygamber efendimizin tavsiyelerine uymak gerekir.

1-      Abdest almak: Hz. Peygamber, "Öfke şeytandandır, Şeytan ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülür. Biriniz kızdığı zaman abdest alsın." buyurmaktadır.

2-      Pozisyonunu değiştirmek: "Biriniz öfkelendiğinde, ayakta ise otursun, eğer bu durumda öfkesi geçmiyorsa uzansın."

3-      İstiaze, yani Allah’a sığınmak, istiaze “Euzubillahimineşeytanirracim” demektir. Peygamber efendimiz “öfke şeytandandır” hadisi madem öfkenin şeytandan olduğunu söylüyor öyle ise öfkeden kurtulmanın yolu Allah’asığınmaktır.