Cuma namazının diğer namazlardan ne farkı vardır?

Cuma gününün İslamiyette ayrı bir yeri ve önemi vardır.Peygamberimiz (s.a.v.) bu konuyla ilgili bir hadisinde, “Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem (a.s.) o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve o gün cennetten çıkarıldı.”buyurmuştur. Cuma günü camilerde cuma namazı kılınır. Cuma namazı, İslam dininde belirli şartları taşıyan kimselere farz kılınmıştır.

Cuma namazı; akıllı, ergenlik çağına ulaşmış, camiye gitmeye engel bir sağlık sorunu bulunmayan, hürriyeti kısıtlanmamış, yolcu olmayan erkeklere farzdır

Cuma namazı, cuma günü öğle namazının vaktinde; dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz, dört rekât da son
sünnet olmak üzere on rekât kılınır.

Önce öğle namazının ilk sünneti gibi dört rekâtlık ilk sünnet tek başına kılınır. Sonra caminin içinde bir ezan daha okunur. Ezan bitince imam minberden bir hutbe okur. Hutbede dinî, ahlaki, toplumsal vb. konularda cemaat bilgilendirilir, insanlara öğüt verilir. Sonra müezzin tarafından kamet getirilir. Ardından da imamla birlikte iki rekât cuma namazının farzı kılınır. Farzdan sonra dört rekât son sünnet tek başına kılınır. Bazı Müslümanlar, cuma namazından sonra dört rekât zuhr-u âhir, iki rekât da vaktin sünneti denilen namaz kılmaktadırlar.