Kul Hakkı Günahında ne Yapılmalı?

Kul hakkı başkalarının maddi ve manevi haklarını gasp etmedir. Bu hak şayet dünyada iken ödenmez ise ahirete mahşer gününe kalacak orada da sevap ve günahlarla ödeşilecektir. Peygamber Efendimiz (sav):  “Kim bir kul hakkı yemişse hemen o kardeşi ile helalleşsin Mahşer günü dirhem de geçmez dinar da Böyle olunca o kişinin sevapları alınır hakkı yenen kişiye verilir. Şayet sevapları yoksa veya tükenmişse  hakkını yediği kişinin günahları o kişiye yüklenir” (Buhari, Rikak, 48 )
Kul hakkı ahirette kişiyi müflis yani iflas etmiş duruma kadar düşürebilir. Bu nedenle  şayet üzerimizde kul hakkı varsa bu dünya ne yapıp ödeşmek ve helalleşmek gerekir. Yine bununla ilgili Peygamber Efendimiz (sav): “Gerçek müflis (iflas eden kişi) odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir Fakat, bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir Daha sonra cehenneme atılır”

Kul hakkı yiyen veya üzerine geçen kişi en kısa zamanda bu hakkı ödeyerek helalleşmelidir. Şayet hakkını yediği kişi ölmüş ise onun varisleri ile görüşmeli hakkı ödemeli ve onlardan helallik almalıdır. Buna da imkan yoksa hakkını yediği kişinin adına hakkını yediği miktar kadar hayır kurumlarına vermeli ve Allahtan af ve mağfiret dilemelidir.

Yüksel UÇAR