Arefe Günü Yapılacaklar

Arefe Günü Yapılacaklar

Arefe günü denildiğinde toplumda her ne kadar hem Ramazan bayramı hem de Kurban bayramı öncesi anlaşışa da asıl arefe günü kurban bayramı öncesidir. Bu günün önem ve ehemmiyeti oldukça fazladır.

Kurban bayramı arefesi hicri ayların sonuncusu olan Zilhicce ayı içerisindedir. Zilhicce ayının ilk on günü Kur’an-ı Kerim ayetleri ile de sabit olan ve övülen gecelerdendir. Yine bu ayda İslam’ın farz kıldığı hac ibadetinin yapıldığı aydır.

Kurban bayramı öncesi olan arefe günün öneminin ifade eden pek çok hadis vardır. Hafsa (ra) Resulullah (sav)den şu hadisi rivayet etmektedir.
"Resulullah (sav) dört şeyi terk etmezdi: Aşure günü orucu, Zilhicce'nin on günü orucu, her ay üç gün orucu ve sabahın iki rekât sünneti."

Arefe günü bol bol tövbe ve istiğfar etmeli, peygamberimize salavat getirmeli ve dua etmelidir. Peygamber Efendimiz (sav) arefe günü suphanallah, elhamdülillah ve Allah’u Ekber gibi tesbihlerin söylemenin fazileti olduğunu belirtmiştir.

Allah indinde Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi (Sübhanallah), tahmidi (Elhamdülillah), tehlili (La ilahe illallah) ve tekbiri (Allahu ekber) çok söyleyin! (Abd b. Humeyd, Müsned, 1-257)

Arefe günü sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilir.Teşrik tekbiri “Allâhüekber, Allâhüekber, Lâilâhe illallâhü vallâhüekber, Allâhüekber ve lillâhi’l-hamd” demektir.Arefe günü sabah namazından başlayıp, Bayramın 4. günü ikindi namazına kadar 23 vakitte, farz namazlardan sonra teşrik tekbiri getirmek vâciptir.

Üstad Bediuzzaman Said Nursi’de arefe günü 1000 ihlas suresi okumanın pek faziletli olduğunu söyler. Buna gücü yetmeyenlerin 500 ihlası bir gün öncesinden 500 ünü de arafe günü okuyabileceğini belirtir.

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com