Miraç Gecesi Nasıl Değerlendirilir

 Miraç Gecesi Nasıl DeğerlendirilirMiraç Gecesi Nasıl Değerlendirilir

Miraç peygamber efendimiz (sav)’in bir mucizesidir. Bu geceler Allah’ın rahmet ve bereketinin af ve mağfiretinin bol olduğu gecelerdir. Bu nedenle bu geceleri en güzel şekilde değerlendirmek gerekir.

Mîrac gecesini değerlendirmek için öncesi ve sonrasında  oruca niyetlenin. Bu recep ayının 26 ve 27. Günleridir. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde :

“Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur”

Geceyi değerlendirmek için mutlaka bir gün öncesinde uykunuzu iyi alın. Hatta gündüz de uyumaya çalışın. Bu sizi gece boyunca dinç ve canlı tutar. İbadetlerinizde uyuklamanınız engeller.

Miraç gecesinde yatsı namazı ve sonrasında camide veya sohbet ortamlarında olun. Camide cemaatle namaz kılmaz hem sevabın kat kat sevabını arttırır. Hatta sabah namazını da camide kılın. Bu iki namazı camide cemaatle kılmak geceyi ihya sevabını kazandırır. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde şöyle buyurdu:

“Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir.”

Bu gecelerde çokça tövbe ve istiğfar edelim.

Yine bu gecede peygamber efendimiz (sav)’e çokça salavat getirelim.

Bu gece 5 vakit namaz farz kılınmıştır. Bu nedenle bu geceyi namaz kılmak suretiyle ihya edelim. Varsa kaza namazlarımız onları kaza edelim.

Ayrıca yatsı namazından sonra 12 rekatlık hacet namazını kılalım. Bu namazın kılınışı şöyle: Namaza niyet edilir ve her rekâtta Fatiha’dan sonra 10 İhlâs okunur.

Namazdan sonra:

Fâtiha, 100 defa: “Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym” 100 İstiğfâr-ı şerîf, 100 Salevât- şerîfe okunup duâ yapılır.

İlim rehberi