Berat Gecesi Kılınacak Namaz

Berat Gecesi Kılınacak Namaz

Berat Gecesi Kılınacak Namaz

Beraat gecesinde namaz kılmak isteyenler ve gücü yetenler 100 rekkatlık namaz kılabilirler. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on defa ihlas süresi okunur. Böylelikle yüz rekat namaz kılan kişi aynı zamanda bin defa ihlas süresini de okumuş olur.
Bu namaza aynı zamanda hayır namazı da denmiştir. Geçmişte bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın fazileti oldukça büyüktür.

Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
"Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.

Berat Gecesi Kılınacak Namaz

Berat gecesinde kılınacak diğer bir namaz da iki rekaatlık bir namazdır.
Bu namazın da kılınışı şöyledir

Birinci rekatta Fatihadan sonra kısa bir sure okunur ve rükuya ardından secdeye gidilir. Secdede uzun bir sure kalınır. Secdede kalma süresi ile ilgili herhangi bir sınırlama yoktur.Kişinin dayanabileceği ölçüye göre değişir.

İkinci rekatta da aynı şekilde Fatihadan sonra kısa bir sure okunur. İlk rekatta olduğu gibi secdeye gidilir ve yine uzun sure secdede kalınır. Secdeden kalkılır ve teşehhüddde okunacak dualar okunur ve selam verilir. Selam ile birlikte eller dua için alemlerin Rabbine kalkar...
Bu namaz hakkında Hz. Aişe (ra) validemiz, Resulullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in şöyle buyurduğunu nakletmiştir.
-"Ya Aişe, bu gecenin nasıl bir gece olduğunu bilir misin? Bende
-"En iyisini, Allah ve Resulü bilir." Dedim. Şöyle buyurdu:
-"Bu gece şaban ayının yarısıdır. Dünya işleri ve kulların işleri bu gece Yüce Hakka arz edilir. Bu gece cehennemden azat edilenlerin sayısı; kelb kabilesinin koyunları sayısı kadardır. Bu gece bana izin verir misin"?
-"Olur" dedim. Kalkıp namaza durdu. Ayakta durması hafif oldu. Fatiha suresini okudu; sonra da küçük bir sure okudu. Gecenin yarısına kadar secdede kaldı. Daha sonra ikinci rekata kaktı. Ayakta iken, birinci rekatta okuduğu kadar bir şey okudu. Sonra yine secdeye vardı. Bu secdede dahi, tan yeri ağarıncaya kadar kaldı. Secdede o kadar kaldı ki, bunun için Yüce Allah ruhunu aldı sandım. Bana gelmesi uzayınca, kendisine yaklaştım. Hatta ayaklarına elimi sürdüm. Hareket ettiğini görünce rahatladım. Secdesinde şöyle dediğini işittim:
"Azabından affına sığınırım. Dargınlığından rızana sığınırım. Senden sana sığınırım. Şanın yücedir. Sen kendi zatını övdüğün gibi, seni övemem..."
Sonra kendisine sordum: "Ya resulullah, bu gece secdende bir şeyler okuduğunu duydum. Bunları daha önce okuduğunu hiç duymamıştım. Böyle demem üzerine, bana sordu: "Sen onları öğrenebildin mi"? Bu sorusuna karşılık: "Evet" deyince, şöyle buyurdu:
"Onları hem sen öğren, hem de başkalarına öğret."