Hükümranlık elinde olan Allah yücedir. (Mülk-1) Ayetinin Anlamı

Hükümranlık elinde olan Allah yücedir. (Mülk-1) Ayetinin AnlamıHükümranlık elinde olan Allah yücedir. (Mülk-1) Ayetinin Anlamı

 Hükümranlık elinde olan Allah yücedir ve O herşeye Kadir'dir. (Mülk 1. Ayet)

Mülk suresi 1. ayette geçen ayetin anlamı pek geniştir. Sure adını bu ayette geçen mülk kelimesinden almaktadır. Mülk hükümranlık anlamına gelmektedir. Allah kainatın yegane hükümranıdır. Çünkü mülk dediğimiz kainatın sahibi ve maliki O'dur.

Melik Allah'ın isimlerinden biridir. Mülkün sahibi anlamına gelir. eskiden padişahlara da melik yani sultan denilirdi. Bir sultanın, padişahın büyüklüğü sahip olduğu toprağın büyüklüğüne bağlıdır.

Gerçekte Allah'' ait bu bu gibi sıfat ve isimlerin insan için kullanılmasının nedeni Allah'ın eşsiz sıfatlarını ve isimlerini anlamaktır.

Allah uçsuz bucaksız kainatın tek sahibi ve malikidir. Mülk kiminse hükümranlık ta O'na aittir. Bu Allah kainatın yegane hükümranıdır. uçsuz bucaksız kainat aynı şekilde Allah'ın sonsuz güç ve kudretini ifade eder. Allah'u Teala hiçbir şeriki olmaksızın, yardıma ihtiyaç duymaksızın kainatı tek başına idare eder.