Aşure Günü Yapılacak İbadetler

Aşure günü yani hicri takvimlerden bir ay olan Muharrem ayının 10. günüdür. Bu günün İslam tarihinden önemli bir yeri vardır. 

Muharrem ayının 10. gününe denk gelen tarihte pek çok önemli hadiseler vardır. 

Muharrem savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır. Hz. Peygamber (sas), muharrem ayını “Allah’ın ayı” olarak nitelendirip ramazandan sonraki en faziletli orucun bu ayda tutulan oruç olduğunu ifade etmiştir. 

Başka bir hadisinde de bu ayda oruç tutmanın faziletini şu şekilde belirtmiştir:

“Hz. Peygamber Medine’ye geldiğinde, Yahudilerin Aşûre günü oruç tuttuklarını gördü. “Bu nedir?” diye sordu. “Bu hayırlı bir gündür. Bu, Allah’ın İsrail oğullarını düşmanlarından kurtardığı, bu sebeple de Musa’nın oruç tuttuğu gündür” dediler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.s.), “Ben Musa’ya sizden daha lâyığım.” buyurdu ve hem kendisi bu günde oruç tuttu, hem de başkalarına oruç tutmalarını emretti.”.

Aşure günü yani Muharrem ayının 10.günü oruç tutmak Hanefi mezhebine göre vacip, şafiilere göre ise müekked sünnetir. Bu günde oruç tutacak olanların Yahudilere muhalefet olması içinde alimler muharrem ayının 9. ve 10. günü; 10. ve 11.günü veya 9., 10. ve 11. günleri oruç tutulmalı demiştir.

Muharrem ayı ve aşure gününe mahsus özel bir ibadet ve dua hadis kitaplarında yoktur. Bununla beraber Müslümanların çoğunluğunun oruç ve ibadetle geçirdiği ve peygamber efendimizin de (SAV) önemini belirtiği bir ayda bol bol istiğfar etmeli, salavat getirmeli, Kur'an okuyup anlamını öğrenmeli, sadaka vermeli, sıla-i rahim yanı akraba ziyareti yapmalı ve diğer Kur'an ve sünnetin emir ve tavsiye ettiği güzel iş ve davranışlara devam etmelidir.