Ramazan Ayı için Öneriler

Ramazan ayı için öneriler

Ramazan Ayı için Öneriler

Ramazan ayı Cenab-ı Allah'ın rahmet ve mağfiretinin bol olduğu bir aydır. Bu nedenle bu ayı büyük bir fırsat olarak görüp değerlendirmek gerekir.

Cenab-ı Allah normal zamanlarda kulun yaptığı iyiliklere 10 kat sevap ile mükafatlandırır. Ramazan ayında ise Cenab-ı Allah rahmeti ile kulun sevaplarını bin katı ile mükafatlandırdığından bu ayıda her bir anı büyük bir fırsat olarak görüp değerlendirmek gerekir. bu nedenle nu ayda zamanı boş bir şekilde geçirip israf etmek büyük bir hatadır.

Ramazan ayı sahip aldoğu değer ve kıymeti Kur'an'dan alır. Bu nedenle ramazan ayına Kur'an ayı denmiştir. Kur'an-ı Kerim bu ayda yer alan kadir gecesinde nazil olmuştur. Bu nedenle diğer ayların sultanı olmuştur. Bu sebeple bu ayda yapabileceğimiz en güzel meşgale bol bol kuran okumak, anlamlarını öğrenmek ve elimizden geldiği kadar Kura'anı hayata taşımaktırş yani onu yaşamaktır.

Eğer namaz kılmıyorsak veya aksatan bir kişi isek bu ayı fırsat bilerek namazlarımızı düzenli bir şekilde kılmamız gerekir. Çünkü namaz müslüman için imandan sonra en önemli vasizfesidir.

Bu ayda bolca tövbe ve istiğfar etmek, yapılan hatalardan ve günaglarından dolayı Allah'tan af ve mağfiret dileyelim.

Bu rahmet ayında rahmet peygamberi olan peygamber efendimize bnolbol salavat getirelim.

Ramazan akşamlarının süsü olan teravihleri mümkün mertebe camilerde cemaatle kılalım.

Bu ayda sadaka ve zekatlarımızı verelim.

Bu ayda bolca kaza ve nafile namazları kılalım. İmkanımız varsa tesbih namazlarını kılalım.

Beş vakit namazları cemaatlekılmaya çalışalım. arkadaşlarımızı da teşvik edelim.

Orucun aç ve susuz kalmaktan ibaret olmadığını bilelemim. Midemize oruç tuttururken diğer aza ve organlarımızı haramlardan ve günahlardan sakındırarak oruç tutturalım.

Bu Ramazanın hayatımızdaki son ramazan olduğunu düşünerek her dakikasını fırsat bilip değerlendirelim.

Cenab-ı Allah cümlemize ramazan ayını hakkıyla yaşamayı ve değerlendimeyi nasip etsin.