Allah’ın her şeyi bir ölçüye göre yaratması

Allah'ın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ne demektir

Allah'ın herşeyi bir ölçüye göre yaratmasına örnekler

Allah'ın herşeyi bir ölçüye göre yaratması ile ilgili ayetler

Allah her şeyi bir ölçüye göre yaratmış

Allah kainata her varlığı  belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah'ın yarattığı varlıklarda güzellik, uyum , ahenk ve denge vardır. Bu da Allah’ın sonsuz ilim ve kudretini gösterir. Aslında kainat sürekli olarak sessizce bize bu dersi verir. Bu konu ile ilgili bazı ayetlerde

"...Onun katında her şey bir ölçü (miktar ) iledir.(Rad suresi, ayet 8)
" Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık" (Kamer suresi, ayet 49)
"... Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır" (Furkan suresi, 2)
Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; onların yaratılışını bir takım amaç ve hikmetlere dayandırmış, boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
"Biz gökleri yeri ve ikisi arasındakileri bir oyun ve bir eğlence olsun diye yaratmadık. Biz onları hak ve hikmetle yarattık."
(Duhan suresi, 38-39. ayetler)
"Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah'tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor." (Yunus suresi, 5)

Ölçü, uyum, ahenk, düzen  şüphesiz hasas bil ilmi gösterir. Bizlere kendilerini yaratan yaratıcının sonsuz güç ve kudretini hal dili ile ders verir.   www.ilimrehberi.com