İman ve İslam Ahlakı

İman ve İslam AhlakıBismillahirrahmanirrahim

Fıkıh kitaplarında imanın tarifi yapılırken kalp ile tasdik ve dil ile ikrar olarak açıklanmıştır. İman sadece soyut bir hal değildir. Onun söz ve davranışlar üzerinde de tezahürleri vardır. İman söz ile açığa çıkması gerektiği gibi davranışlarla da kendini belli etmesi gerekir. İmanın davranışa yansıması ise ibadet ve ahlak ile olur. Söz ve davranışlarda kendini ortaya çıkarmayan bir iman bize dünyada da ahirette de bize kurtuluş sağlamayacaktır.

Bir hadiste Peyganber Efendimiz (SAV)

اَلْمُسْلِمُ مَنْ سَلِمَ النَّاسُ مِنْ لِسَانِهِ وَيَدِهِ

"Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir" Tizmizi buyurmuştur.

Enes (r.a.) rivayet ettiği başka bir hadiste de Resulullah (sav) buyurdular ki: "Üç şey vardır ki, iman ahlâkındandır: Öfkelendiğinde öfkesi onu bâtıla sevketmeyen, hoşlandığında hoşnutluğu onu haktan dışarı çıkarmayan, gücü yettiğinde hakkı olmayan şeyi zimmetine geçirmeyen kimselerin ahlâkı." (Camiussağir - 3432)

Cenab-ı Allah’ın (c.c) Kur’an-ı Kerim’de "Şüphesiz sen en güzel ahlâk üzerindesin" şeklinde buyurduğu Peygamberimiz (sav) için yine Kur’an-ı Kerim’de "De ki: Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin...." buyurmaktadır.

Rabbimiz imanımızla ahlaklanmayı  ve ve resulullah'ın sünnetine tabi olmayı nasip etsin amin