Amel defteri nedir

Amel defteri nedirAmel defterinin anlamı:

Kıyametten sonra haşir ile beraber mahşer yerinde herkes haşrolunarak toplanır. Bu rada insanlar dünya hayatında iken yaptıkları tüm davranışların ve söyledikleri tün sözlerin  ayrıntılarıla yazıldığı defter kendilerine verilir. Dünyada insanın yaptığı her şey, bu defterlerde bütün teferruatıyla kayıtlıdır. Unutulmamalıdır ki, bunları dünyadaki defter ve kitaplara benzetmek yanlıştır. Amel defterleri, insanların yaptığı davranışlara bağlı olarak bir kısım insanlara sağdan, diğer bir kısmına da soldan veya arkadan verilir.

Ashab-ı yemin kimlerdir:

Amel defterini sağdan alan kişilere Kur'anın da tabiriyle  "Ashab-ı yemin" denir.Bu kişiler cennete girmeyi hak eden müminlerdir. Onların hesabı kolay ve sevinci fazla olacaktır. Sınıfını geçen örencinin karnesini alınca herkese göstermesi gibi, onlar da her önüne gelene, alın alın, kitabımı okuyun diye gösterirler.

Ashab-ı şimal kimlerdir:

Amel defterlerini soldan veya arkadan alanlara "Ashab-ı şimal" denir., Bu kişilerin hesabı çetin olacak ve sonuçta cehenneme gidecek olanlardır. Bunlara defterleri verilirken: "Oku kitabını, bugün hesap görücü olarak sen kendine yetersin." (Isra / 14) yani defterini okuyunca hesap neticesinde nereye varacağını kendin de anlarsın, denir.