Kurban Çeşitleri

Kurban Çeşitleri

1- Udhiye (Bayram) Kurbanı: Kurban bayramında gerekli şartları taşıyan kimselerin kestiği vacip olan kurbandır

Kurban Bayramı’nda kesilen udhiye kurbanından ayrı olarak yine ibadet niyetiyle kesilen başka kurban çeşitleri de vardır. Bunlardan biri adak (nezir) kurbanıdır.

2- Adak Kurbanı: Adak kurbanı, bir işin veya isteğin olması hâlinde kesilmek üzere Allah’a (c.c.) adanan kurbandır. Adak kurbanı, tamamen fakirin hakkıdır. Kurban kesen kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler kesilen bu kurbanın etinden yiyemezler. Eğer yerlerse yediklerinin bedelini fakirlere vermeleri gerekir.

3- Şükür Kurabanı: İnsanlar kendilerini mutlu edecek bir haber duyduklarında, yeni bir ev veya araba aldıklarında Allah’a (c.c.) şükür maksadıyla isterlerse kurban kesebilirler. Buna “Şükür kurbanı” denir.

4- Akika Kurbanı: Ayrıca anne babalar yeni bir çocukları dünyaya geldiğinde Allah’a (c.c.) şükür amacıyla kurban kesebilir.
Böyle bir amaç için kesilen kurbana ise “Akîka kurbanı” denir. Şükür ve akîka kurbanının etinden kurbanı kesen ve onun yakınları da yiyebilirler.

5- Hedy kurbanı: Kâbe’ye ve Harem bölgesine hediye olmak üzere kesilen kurban demektir. Temettu ve kıran haccı yapanların hedy kurbanı kesmeleri vaciptir. Hedy kurbanının etinden kurbanı kesen ve onun yakınları da yiyebilirler.

6- Keffaret Kurbanı: Hac ibadetinin gereklerinden birini eksik yapan veya ihram yasaklarından birini ihlal eden kişi harem bölgesinde kurban keser. Kesilen bu kurbana ceza veya kefaret kurbanı denir.