Hacet namazı nasıl kılınır

Hacet namazı nasıl kılınırHacet dilet ve istek anlamına gelir. Dünya ve ahiret için bir ihtiyacı olan biri ihtiyacı için Allah’ın yarattığı sebeplere yapışır ve bu çerçevede yapılması gerekenleri yapar. Bununla birlikte dünyevî ve uhrevî tüm ihtiyaçlarını karşılayanın Allah olduğunu bilir ve dua kapısını çalar ve dua eder. Hacet namazı da bu tür bir ihtiyacı için kılınan namaza denir.

Böyle bir ihtiyacı olan bir kimse yatsı namazından sonra 2 veya 4 rekat namaz kılar, sonra Allah’u Teala’ya sena ve peygamber efendimize salat ve selam getirdikten sonra hacet duasını okur ve istediğinin yerine gelmesi için Allah’a dua eder.

Hacet duası arapça

 اللهم انّى أسألك و أتوجّه إليك بنبيّك محمّد يا محمّد إنّى أتوجّه بك إلى ربّى فى حاجتى هذه لتقضى لى اللهم فشفّعهفى

 

Hacet duası okunuşu:

Allâhümme innî es'elüke ve teveccehü ileyke nebiyyike Muhammedin-nebiyyir-rahmeti, Yâ Muhammedü innî eteveccehü bike ilee Rabbî fî hâcetî heezihî litugdâ lî Allahümme feşebbiğhu fî.

Hacet duası anlamı:

"Allah'ım, SENDEN istiyor ve rahmet peygamberi elçin Hz. Muhammed (S.A.V.)'ı vesîle ederek Rabbime yöneliyorum. Allah'ım, O'nu hakkımda şefaatçi eyle."

Hacet namazı nasıl kılınır

Hacet namazının perşembeyi cumaya bağlayan gecelerde veya kandil geceleri gibi duaların makbul olduğu gecelerde kılınması daha iyidir. Fakat  bütün gecelerde kılınabilir. Önce boy abdesti alınır. Sonra hacet namazına niyet edilir.
hacet namazında şart olmamakla beraber Namazda aşağıdaki ayetler okunur:

1. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî
2. Rekâtta: Fatiha + İhlâs + Felâk + Nas.
Rekâtin sonunda : Ettehiyyâtü
3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.
4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas.