Secdede Dua Etmek

Secdede Dua Etmek

Secde namazın rükunlarından  biridir. Genel anlamda secdenin anlamı ve kullanıldığı durumlar üstün bir varlığın üstünlüğünü kabul edip, önünde yere kapanma, baş eğmedir. İslama göre Allah'tan başkasının önünde secde edilmez.

Secde namaz dışında, yanılma, tilavet, şükür ve dua için yapılmaktadır. Bu nedenle secde sadece naza ait bir durum değildir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) bir hadisinde, “Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir. Secdede çok dua edin. Bu dua kabul olur” buyurmuştur.

Secde kulun Allah'a muhtaçlığının ve aciziyetinin bir göstergesidir. Bu nedenle secde anında yapılan dualar kabule yakın dualardır.

  Bir rivayette, Hz. Aişe  bir gece Efendimizi secdede görür. Uzunca bir süre geçmesine rağmen Efendimiz secdeden doğrulmaz. Hz. Aişe, vefat ettiğini düşünmeye başlar. Bir süre sonra Efendimiz secdeden doğrulur. Hz. Aişe durumu öğrenmek için Efendimize, secdede bu kadar uzun süre kalmasının sebebini sorar. Efendimizde ümmeti için dua ettiğini söyler.  Duanın kabul edilmesini istiyorsak secdede dua edilmelidir.