Hz. Adem'in Tövbe Duası

Hz. Adem'in Tövbe Duası

Hz. Adem cennette Hz. Havva ile yaşarken Şeytanın vesvesesiyle Allah tarafından yasaklanan meyveyi yediler. Bunu üzerine Allah’u Teala Hz. Adem ve Havva’yı yeryüzüne indirildi. Hz. Adem ve Havva (A.S) Allah’a çokça tövbe etti.

Hz. Adem’in başına glen bu hadiseler ve yaptığı tövbe duası aynı zamanda Kur’an-ı Kerim’de de geçmektedir.

Hz. Adem'in tövbe duası Bu dua, Hz. Adem'in (aleyhisselam) eşi ile birlikte yaptığı bir duadır. Aynı zamanda bu dua insanoğlunun kendisini yaratan Cenab-ı Allah'tan ilk defa bağışlanma talep etmesi açısından bakıldığında bir "tövbe" niteliği taşımaktadır. "

Hz. Adem'in Tövbe Duası

 

Hz. Adem'in Tövbe Duasının Türkçe Anlamı

 

(Adem ile eşi) dediler ki: Ey “Rabbimiz! Biz kendimize zulüm ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.”( A'raf 7-23)

Hz. Adem (a.s.) ve Hz. Havva'nın işledikleri hata, küçük hatalardan olmasına rağmen onların buna tövbe ederken, "Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz" ifadesini kullanmaları, küçük günahların da tövbe edilmediği müddetçe cezayı mucip olduğunu gösterir.

Bizler hata yaptığımızda veya günah işlediğimizde bu duayı kendimize uyarlayarak okuyabiliriz. Duanın baş kısmı olan "Ve kâlâ" ifadesinden sonraki kısmı ile kendimiz ve yaptığımız hata ve günahlardan dolayı Allah'a tövbe ve istiğfar amacıyla okuyabiliriz.

 

Arapça Okunuşu رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَاوَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ

 

Hz Adem’in Duası Türkçe Okunuşu: Rabbenâ zalemnâ enfüsenâ ve il lem teğfir lenâ ve terhamnâ le-nekÛnene mine’l -hâsirîn.

 

Hz. Adem (aleyhisselam) ve Hz. Havva'nın işledikleri hata, küçük hatalardan olmasına rağmen onların buna tövbe ederken, "Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz" ifadesini kullanmaları, küçük günahların da tövbe edilmediği müddetçe cezayı gerektirdiğini bizlere gösterir.