Ahlak değişir mi

Ahlak değişirmiAhlak değişirmi, değişmezmi

Ahlak ilimi uğraşan ahlakçılardan bazıları ahlakın değişeceğini, bazıları da değişmeyeceği yönünde kanaat belirtmişlerdir. Bu şu anlama da geliyor. İnsanda bulunan kötü huylar kaldırılarak yerlerine iyi huylar yerleştirilebilir mi?

Buradaki tartışma insanda yaratılıştan gelen ve değişmez olan ahlak içindir. Aksi takdirde insanın dünyada sorumlu olmasının bir anlamı kalmazdı.

Eğer ahlak değişmeseydi toplumda eğitim, öğretiminin bir anlamı kalmazdı. Resuli ekrem SAV  “ahlakınızı güzelleştiriniz” , ”Ahlakı ilahiye ile ahlaklanınız” hadisleri de ahlakın değişebileceğine işaret etmektedir. Bu hadisler ahlakın değişebileceğine işarettir.

Sonuç olarak ahlak doğuştan değildir. İnsan, ahlaklı veya ahlaksız dünyaya gelmez. Kimse kötü ahlaklı yaratılmamıştır. Bilakis insan islam ahlakı yani tertemiz bir fıtrat üzerine yaratılmıştır. Kötü ahlakı ise sonradan öğrenir ve kazanılır.

Herkes tertemiz, İslam fıtratı üzerine doğar. Değilse sorumlu olunmazdı. Allah, peygamber göndermez, kitap göndermezdi. Mükafatın ve cezanın anlamı olmazdı. Aynı zamanda insanın imtihan edilmesinin de bir anlamı kalmazdı. Ceza gören itiraz eder, Rabbim, sen beni kötü yaratmışsın, benim ne suçum var diye itiraz eder.

Diğer yandan İslam’da tövbe kapısı ahlakın değişebileceğine delildir. Kişi kötü davranış ve eylemlerinden pişman olarak vazgeçer ve iyi davranışları ve ahlakı yapmayı kendine ilke edinir.

Tüm bunlar ahlakın değişebileceğinin kanıtıdır

o halde can çıkar huy çıkmaz deyip kendimize mazeret uydurup eski alışkanlıkları devam etmek yerine kendimizi için yeni güzel bir yol hritası belirlemeliyiz.

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com