İslamda Cömertlik

İslamda Cömertlikİslamda Cömertlik

Cömertlik İslam’ın tavsiye ettiği ve övdüğü güzel huylardan biridir. Eli açık olmak, mal ve  parayı hayırlı işlere dağıtmaktan lezzet duymak, içtenlikle ve severek vermektir. Cömertlik kavramı Arapçada cud ve sehavet kavramları ile ifade edilmiştir.

Cömertlik ayet ve hadislerle övülmüş çok yüksek bir islam ahlakıdır. Aynı şekilde Allah’ın sevgisini kazanmanın yollarından biridir.

Cömertlik Allah’ın sıfatıdır. Allah cömerttir. Allah’ın cömertliği Esmaül Hüsnadan Kerem ismi ile ifade edilir. Kur’an-ı Kerimde Allah’ın cömert oluşu pek çok ayetlerle ifade edilmiştir. İlk inen ayette “ Oku ! senin Rabbin en cömert olandır.” (Alak Suresi.96 / 3)

Allah, bütün yarattıklarına karşı cömerttir. Bütün canlıların rızkını karşılıksız veren odur. Kendisine iman eden ve etmeyen tüm insanların rızıklarını bol bol verir. Kendine iman ile itaat eden müminleri de cennette en güzel şekilde nimetlerle ödüllendirecektir.

Allah cömert olduğundan kullarından da cömert olanları sever. Bu nedenle Allah’ın sevgisini elde etmenin yolundan biri de cömert olmaktır.

Peygamber Efendimiz (sav) bir hadisinde: İki haslet var ki, Allahü teâlâ onları sever ve iki haslete de buğz eder. Sevdiği hasletler, cömertlik ve güzel ahlâktır. Sevmediği iki huy da, kötü ahlâk ve cimriliktir. Allahü teâlâ bir kulunun iyiliğini dilediği zaman, onu, insanların işlerini görmekte istihdam eder.

Yine bu konu ile alakalı başka hadislerde : Allahü teâlâ cömerdi, gece gündüz ibadet eden cimriden daha çok sever.-Tirmizi

Cömert, Allah’a, insanlara, Cennete yakın, Cehennemden uzaktır. Cimri ise bunun aksinedir.-Tirmizi

Yüksel UÇAR

www.ilimrehberi.com