Gıybet ve İftira Arasındaki Farklar

Gıybetin  diğer adı çekiştirmedir. Gıybet birinin arkasından işittiğinde hoşlanmayacağı şeyleri  aleyhine konuşmaktır. Söylenen kusurlar o kişide varsa gıybet yapılmış olur, yok ise ona iftira edilmiştir. Gıybet, başkalarında kusur arama ve kusuru arkasından söyleme durumudur. Kur’an-ı Kerim’de gıybetin kötülüğü hakkında şöyle denmektedir:

"Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Kimse kimseyi çekiştirmesin. Hanginiz, ölü kardeşinizin etini yemekten hoşlanır?..." (Hucurat 12) Peygamberimiz de: "Gıybet, din kardeşinin hoşlanmayacağı bir şekilde anılmasıdır. Eğer söylediğin şey onda varsa bu gıybettir. Yoksa iftira etmiş olursunuz." buyurmuştur.

Gıybette, başkalarını küçük görme, onları gözden düşürme amacı  vardır. Devamlı gıybet edenler kendi kusurlarını  görmezden gelirler. Bir kimsenin kusurlarını, o kimsenin arkasından konuşarak gideremeyiz. Arkasından konuşmak yerine o kusurlarını  güzel bir ifade ile  ve güler yüzle, incitmeden ve onurunu zedelemeden uyarmalı, doğrusunu göstermeliyiz.

İftira bir kimseye işlemediği bir suçu ona yükleyip, onu kötülemek, suçlamaktır.

İftira dinimizde kesinlikle haram kılınmıştır. Sevgili Peygamberimiz, iftira etmeyi, Allah’a ortak koşmak ve haksız yere adam öldürmekle eşdeğer tutup, müfteriyi (iftira edeni) Allah’ın affetmeyeceğini  söylemiştir.  İftira ve kötüleme, insanların namus ve onurlarını  hedef alırsa daha zararlı olur. Bunun sonucunda birçok yuva yıkılıp, toplumun huzuru bozulur. Yüce Allah, "Erkek müminler ile kadın müminlere işlemedikleri bir günah ile eziyet edenler (iftira atanlar)doğrusu açık bir günah yüklenmişlerdir." (Ahzab 12) buyurmaktadır.